רפואת שיניים דיגיטלית: עזר לשיפור תכנון וביצוע של שיקום בהעמסה מיידית

רפואת שיניים דיגיטלית

מהי רפואת שיניים דיגיטלית?

רפואת שיניים דיגיטלית (Digital dentistry) היא השימוש בטכנולוגיות או במכשירים דנטליים המשלבים רכיבים דיגיטליים או נשלטים על ידי מחשב. בשנים האחרונות חלו שינויים רבים ברפואת שיניים לרבות רפואת שיניים דיגיטלית. בעזרת רפואת שיניים דיגיטלית ניתן לייעל ולשפר את הביצועים של ההליכים הרפואיים, הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול והשיקום. 

טכנולוגיות ברפואת השיניים הדיגיטלית

מעבדה דיגיטלית
השתלות שיניים בטכנולוגית CAM-CAD
השתלת שיניים ממוחשבת

1. מצלמות וסורקים האינטרא-אוראלים

בעבר על מנת לקבל תמונת מצב של המטופל נעשו צילומי רנטגן שהציגו תמונה בדו מימד שלא היו מספיק מדוייקים לקבלת הערכת מצב האוראלי של המטופל ובכך הציגו מידע חלקי. בעקבות כך התפתחה טכנולוגיה לצילומי פנים אוראליים (IOCs) אשר מאפשרת לרופא שיניים לראות תמונה נקיה של פנים השן ולזהות יותר עצמים בשן מבחינה תלת מימדית כגון מיקומים מדוייקים וגדלים של נגעי עששת, שחיקת שן, שיניים סדוקות ועוד. סריקה אוראלית מתקדמת מאפשרת לבצע סריקה מדוייקת ככל שניתן ולצמצם את אי-הדיוק המצטבר במהלך הייצור כולו.

2.טכנולוגית CAM/CAD

טכנולוגיית CAM/CAD מאפשרת ליצור תבנית דנטלית ממוחשבת תלת מימדית ושתלים מסוימים באופן כמעט מיידי. באמצעות סורק אינטראורלי התהליך ליצירת מודל של המבנים האנטומיים של לסתות המטופל נעשה באופן מהיר יותר, דיגיטלי ומדויק בהרבה.

3.מדפסת תלת מימד

השימוש במדפסות תלת מימד ברפואת השיניים החל עוד בשנת 2010. מאז מדפסות תלת מימד הפכו לטכנולוגיות מבוקשות מאוד בשל יתרונם המובהק בדיוק התוצרים. רופא שיניים יכול לעשות שימוש בטכנולוגיה זו בעצמו, ללא הצורך בפניה למעבדת שיניים, מה שמקצר בצורה משמעותית את תהליך הטיפול, לצד הדיוק הרב בתוצרים של הטכנולוגיה.

מה ניתן לייצר באמצעות מדפסת תלת מימד?

כמעט כל דבר! החל מסדי לילה לשיניים, כתרים, סדים אורתודנטיים וכלה בשתלים דנטליים.

יתרונות רפואת שיניים דיגיטלית

רפואת שיניים דיגיטלית מסייעת:

1. בשיפור שלבים אבחנתיים
2. בדיוק בקביעת תוכנית טיפול
3. בביצוע מקרים מורכבים

גרה נשאת רופא שיניים מומלץ להשתלות שיניים

מהו שיקום נתמך שתלים?

על מנת ששן טבעית תוכל להתנגד לכוחות הלעיסה, עליה להיות מעוגנת היטב בעצם הלסת בעזרת השורשים שלה. במקרה בו רופא שיניים נדרש לשחזר את השן, עליו ליצור נקודת עיגון לשיניים המשוקמות. בניתוח השתלה דנטלית מוחדר לעצם הלסת מבנה דמוי בורג העשוי מטיטניום או זירקוניה והוא משמש בהמשך כבסיס לשיקום השן החסרה. מיד לאחר החדרת השתל אל תוך עצם הלסת, מתחיל תהליך טבעי של צמיחת עצם מסביב למשטחים מחוספסים של השתל, וכך נוצר העיגון של השתל בלסת.

מהי העמסה מיידית?

בזכות ההתפתחות הטכנולוגית, הצטברות הידע והניסיון ברפואת השיניים, ניתן היום בחלק מהמקרים לבצע עקירת שן, באותה פגישה להחדיר שתל דנטלי לעצם הלסת ולשקם את השן החסרה – כל ההליך מתבצע באותו הטיפול. חשוב לציין כי לא בכל מקרה ניתן לבצע השתלה בשלב אחד והעמסה מיידית. גישה כירורגית זו אינה מתאימה לכל מקרה ורופא שיניים יתן את המלצותיו לאחר אבחון יסודי של מקרה המטופל. 

ייצור ושיקום סופי בעזרת CAM/CAD

טכנולוגיית CAM/CAD הומצאה עוד בשנות השבעים על ידי הפרופסור הצרפתי פרנסואה דוראט, הנחשב לחלוץ פיתוח תחום רפואת השיניים הדיגיטלית. 

בעזרת טכנולוגיית CAD/CAM (ראשי תיבות של : Computer Aided Design and Computer Aided Manufacturing) ניתן לעצב, לתכנן ולייצר באופן ממוחשב כתרים, גשרים, תותבות ושחזורים נוספים בעזרת מחשב. זאת מערכת חכמה הכוללת סורק אינטראורלי להדמיית תלת מימד של האזורים בפה, תוכנת מחשב ומחרטה שולחנית.

עם השנים עולה כמות הטיפולים הדנטליים לרבות השתלה דנטלית, עולה הדרישה לאיכות ביצועים טובה יותר ורפואת שיניים דיגיטלית יוצרת דרכי טיפול חדשות. באמצעות טכנולוגית CAM/CAD ניתן לייצר שחזורים מדוייקים להפליא מחומרים אסתטיים כגון כתרי חרסינה, כתרי זרקוניה, כתרים על גבי שתלים, גשרים, סתימות חרסינה ועוד.

סורק דיגיטלי לציפויי חרסינה

תכנון דיגיטלי וביצוע של העמסה מיידית בהרדמה כללית

ישנם מקרים מורכבים בהם לא ניתן לבצע, או קיים קושי רב, בביצוע השתלה דנטלית במטופל. מטופלים שסובלים מחרדה דנטלית קיצונית או בעלי מוגבלות פיזית למשל, עשויים להתקשות לעבור השתלה דנטלית בהרדמה מקומית. באוכלוסיית מטופלים מורכבת, תכנון המקרה מראש וצפי התוצאה הסופית עוד טרם התחלת הטיפול, יכולה להיות הדרך היעילה והבטוחה לביצוע השתלה דנטלית מוצלחת ושיקום הפה. במקרה מורכב רופא שיניים יכול להמליץ על תכנון וביצוע השתלה דנטלית ושיקום הפה תחת הרדמה כללית.

שתלים בהרדמה כללית

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי

שתלי זרקוניה ללא מתכת

בריא יותר אסתטי יותר

היהלום של הטבע

zirconium png