כתרי חרסינה

כתרי חרסינה

כתרי חרסינה

כתרי חרסינה מעניקים מראה אסתטי וטבעי לשיניים, מציעים חוזק מבני, עמידות של גוון הכתר לאורך זמן ובעלי התאמה ביולוגית גבוהה לחניכיים, ולכן משמשים כפתרון מועדף במקרים רבים של שבר שן או שיקום שן לאחר טיפול שורש, בייחוד כאשר מדובר בשיניים הקדמיות.

כתרי חרסינה ללא מתכת הם הדור החדש של רפואת השיניים האסתטית. זהו מבנה קשיח המיועד למלא את תפקידה של השן הפגומה הן מבחינה אסתטית והן מבחינה פונקציונלית. ככזה, אמור הכתר להידמות ככל שניתן לשן הטבעית מבחינת המבנה שלו, גווניו, גובהו, התאמתו ללסת ועוד, ולכן נדרש תכנון קפדני של הכתר והתקנה מקצועית על מנת להבטיח איטום מלא של נקודת החיבור בין הכתר והחניכיים. ביצוע לא נכון של הטיפול, עלול לגרום להצטברות חיידקים באזור הכתר ולריקבון של השן ואף להוביל לעקירת השן.

בעבר שיחזרו שיניים בעזרת כתרי חרסינה מאוחה למתכת. המתכת העניקה לשן את החוזק, והחרסינה העניקה את האסתטיות והיופי. גם היום משתמשים בשיטה זו, אך בעיקר לשיקום השיניים האחוריות. מכיוון שכתרי חרסינה עם בסיס מתכתי פוגמים באסתטיקה של השיניים, היום נהוג להשתמש בכתרי חרסינה ללא מתכת, בעיקר בחזית השיניים, שם מראה אסתטי בעל משמעות גבוהה.

כתר חרסינה מלאה לשיניים
כתרי חרסינה
כתרי חרסינה

כתר חרסינה ללא מתכת בעל עמידות גבוהה וחוזק, לצד מראה אסתטי גבוה ושקיפות בדומה לשן טבעית. הכתר יכול לכתר (ומכאן המונח כתר) שן בודדת או להגיע בצורת גשר המיועד להחליף מספר שיניים. לפני התקנת הכתר על גבי השן הפגומה, יש לדאוג להסיר את סממני העששת (ריקבון בשן), לנקות את תעלות השן, ורק לאחר מכן "להלביש" את השן בכתר בצורה יציבה ומדוייקת. את הכתר מכינים באמצעות טכנולוגיה מתקדמת CAM/CAD בהתאמה מדוייקת למבנה הלסת, השיניים וגווני השן. 

יתרונות של כתר חרסינה מלאה:

 1. תוצאות אסתטיות מצוינות
 2. ניתן להתאים גוון בצורה מושלמת לשיניים הסמוכות
 3. אינם יוצרים גירוי עם החניכיים ומקטינים הצטברות חיידקים בשולי הכתר
 4. בעלי חוזק מבני גבוה
 5. ניתן להתקין גם בשיניהם של מטופלים האלרגיים למתכות
 6. התקנת כתר חרסינה מתבצעת בקלות ובפשטות

מהם סוגי הכתרים הקיימים?

כתר יצוקכתר המיוצר באמצעות יציקת מתכת ללא שום ציפוי חרסינה מעליו. בעל חוזק מבני ומשמש בעיקר בשיניים האחוריות כשנדרשת פונקציונליות ללא התייחסות לנושא האסתטי.

כתר חרסינה מאוחה למתכת- כתר המורכב משתי שכבות: מתכת, המיועדת לתת מענה פונקציונלי, וחרסינה הנותנת מענה אסתטי לשיניים, ולכן כתר מסוג זה מתאים לשיקום של השיניים הקדמיות והאחוריות. החיסרון הבולט של הכתר, הוא השתקפות של הפס האפרפר בקו החניכיים.

כתר חרסינה מאוחה למתכת מתחלק לשני סוגים:
א.כתר חרסינה מאוחה למתכות אצילות (זהב, פלדיום, פלטינה) לחיזוק הכתר וכסף.
ב.כתר חרסינה מאוחה למתכות לא אצילות. כתרים אלו מכילים ניקל העלול לגרום לרגישות בחניכיים ולהשחרת החניכיים.

כתר מחרסינה מלאה/כתר חרסינה טהורכתרים העשויים מחרסינה מלאה, בעלי חוזק מבני גבוה ומעניקים מראה אסתטי מרשים בעלי דמיון לשיניים הטבעיות. כתרי חרסינה מלאה עשויים להיות מזירקוניה (Zn2O) או  E-MAX (או Lithium Disilicate) או אלומיניום (Al2O3).

באילו מקרים יעשה שימוש בכתרי חרסינה?

 • לאחר הרס נרחב של השן בעקבות עששת או טיפול שורש
 • שיקום שיניים חסרות על גבי שתלים
 • כאשר מנח השיניים אינו תקין
 • במצבים בהם השיניים מוחלשות בעקבות שחזורים נרחבים
 • שיקום שיניים שחוקות

יצירת כתרי חרסינה מדוייקים ומחמיאים הינה יצירת אמנות בשל עצמה. מרכז רפואי חדשני גרה קליניק ידוע באיכות הטיפולים המבוצעים בו, בחידוש טכנולוגי, צוות מקצועי וליווי אישי לאורך כל הליך הטיפול. צוות המרפאה ישמח לתת לכם שירות מקצועי, אדיב ומותאם אישית כדי שתצאו מחוייכים מהמרפאה- כי החיוך שלכם הוא כרטיס הביקור שלנו.

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי