כל מה שרציתם לדעת על חשיפת שתלים

השתלת עצם

תהליכים שונים של שיקום הפה והשתלות שיניים נעשים לרוב באופן איטי וזהיר על מנת להגדיל את סיכויי הקליטה של השתל. אחד השלבים שעוזרים להבטיח זאת, הוא זמן ההתאקלמות של השתל בסביבת העצם עד לחשיפתו. אז מה הוא בעצם שלב חשיפת השתל ומדוע הוא נחוץ? כל התשובות במאמר הבא.

השתלת שיניים מדורגת

בכל הנוגע לשיקום הדרגתי של הפה באמצעות השתלת השיניים, לרוב היא תבוצע במספר שלבים. לצד זאת, במידה ומצב החניכיים ועצמות הלסת של המטופל מאפשרים זאת, יהיה ניתן לקצר את התהליך משמעותית ולבצע מספר שלבים בטיפול אחד. טיפול זה מכונה "השתלת שיניים ביום אחד".  בין אם מדובר בהשתלה הדרגתית ובין אם מדובר בהשתלת שיניים ביום אחד, אלו הם השלבים שעוברים המטופלים:

שלב ההכנה: הכנת סביבת השתל באמצעות עיבוי העצם ככל שנדרש או עקירה של שיניים קיימות.

שלב ההשתלה: הליך כירורגי שבו מבצע הרופא חתך בחניכי המטופל ומחדיר שתל דמוי בורג לעצם הלסת. לאחר התקנת השתל, נתפרים חניכי המטופל לצורך החלמת האזור.

חשיפת החניכיים או השתל: בשלב זה, נחשפת סביבת השתל בין אם לצורך התאמה או התקנת שיקום זמני עד להכנת השיקום הקבוע.

התקנת הכתר הסופי: לאחר שהרופא וידא כי השתל נקלט אל עצם הלסת וסביבתו החלימה, הוא יתקין את השיקום הקבוע, הכתר הסופי שעליו השן הקבועה.

חשוב לדעת שבמקרים של מטופלים שסובלים מספיגת עצם נרחבת, שלב ההכנה עשוי לארוך מספר חודשים. הסיבה לכך היא שהליכים מקדימים כמו הרמת סינוס או השלמת עצם, דורשים גם הם החלמה של מספר חודשים בטרם תחל השתלת השיניים.

חשיפת השתלים

לאחר התקנת השתל, נדרש המטופל לחזור למספר ביקורות לאורך החודשים שלאחר ההשתלה. בהתאם להחלמת האזור ויציבות השתל, יחליט הרופא אם האזור התכסה ברקמות חניכיים בריאות. תקופת החלמה זו, לוקחת לרוב בין שלושה לשישה חודשים מיום התקנת השתל.

ככל שהוחלט שסביבת השתל בריאה ומוכנה לשלב הבא, הרופא יבצע חתך קטן בחניכיים על מנת לחשוף את חלקו העליון של השתל ומדובר בהליך קצר שמבוצע תחת הרדמה מקומית.  בשלב זה, יבצבץ ראשו של השתל והרופא יכין אותו להרכבת "עוגן" החלק המחבר בין השתל לשן החלופית (הכתר).

לאחר ההתאמות, ירכיב הרופא על השתל כיפה שתאפשר את המשך ההחלמה גם ללא כיסויו מחדש ברקמות החניכיים. לאחר מכן, יותקנו למטופל שיניים זמניות עד לסיום ההחלמה והרכבת הכתרים הקבועים. חשוב לציין ששלב החשיפה הוא פעולה כירורגית לכל דבר שאופן ביצועה תלויה במידה רבה במטופל – לעיתים יהיה מדובר בטיפול פשוט שכולל חתך קטן ולעיתים יידרשו חתכים עמוקים לחשיפת השתלים ותפירת החניכיים בסוף התהליך.

השתלת שיניים הדרגתית מול השתלה ביום אחד

השתלת השיניים הדרגתית מאפשרת לסביבת הפה של המטופל להחלים באופן הדרגתי ותחת ביקורת רפואית תדירה. תהליך זה נעשה באופן טיפין טיפין וכולל כמה טיפולים שונים.

מנגד, ביצוע השתלה ביום אחד, מצמצם את הפעולות הכירורגיות למפגש אחד שבו הרופא מבצע "העמסה מידית". בתהליך שבו מתבצעת העקירה, מוחדרים השתלים ומותקנים הכתרים הזמניים ללא תקופת החלמה או חשיפת השתלים. הנימוק העיקרי לבחירה בשיטה זו היא החסכון בזמן ובכאבים כמו גם בלימת תהליכי התמוססות העצם הטבעיים שקורים לאחר שהמטופל נותר חסר שיניים זמן מה.

גם אם תהליך "השתלה ביום אחד" נראה לכם אטרקטיבי במיוחד, זכרו – לא כל הליך מתאים לכל מטופל. מאחר ומדובר בטיפול שהוא כירורגי- פולשני, רצוי תחילה להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לדרך הטיפול הטובה ביותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי