חרדה דנטלית

חרדה דנטלית

חרדה דנטלית

מהי חרדה דנטלית?

כ- 75% מהאוכלוסייה סובלים מחרדה דנטלית (דנטופוביה) – פחד אמיתי ומוחשי מביקור אצל רופא שיניים, ולעיתים אפילו רק מהמחשבה על כיסא הטיפולים. אחוז מסוים נמנע לחלוטין מטיפולי שיניים עקב חרדה זו, מה שמוביל להזנחה רבה של השיניים והחניכיים כאחד.

כיצד החרדה באה לידי ביטוי?

בהגיעם למרפאת השיניים, יובחנו אצל בעלי החרדה הדנטלית, ברוב המקרים, התופעות הנפוצות הבאות: פניקה, הזעת יתר, דופק מהיר, תחושת חנק, רעידות, טשטוש ועוד.

מהן תוצאותיה של החרדה הדנטלית?

אלו הנמנעים מביקור אצל רופא שיניים בשל חרדתם, מסתכנים ביצירת נזק רב לשיניהם ולכל חלל הפה. ההזנחה עלולה להוביל לכאבי שיניים עזים, לאיבוד שיניים, לריח רע מהפה ולפגיעהבאסתטיקה הדנטלית של הפה. כתוצאה מכך, התפקוד היומיומי נפגע והביטחון העצמי יורד משמעותית.

איך מתמודדים עם החרדה?

גרה קליניק מציעה מגוון רחב של פתרונות להתמודדות עם חרדה דנטלית:
  • תחושת ביטחון – רופא השיניים והצוות כולו עושים את כל הניתן, כדי להשרות על המטופל תחושה נינוחה ומלאת ביטחון עוד טרם תחילת הטיפול. הם עונים על כל שאלה ושאלה של המטופל באופן השקוף והאמין ביותר, ומספקים הסברים ידידותיים על תהליך הטיפול. כמו כן, מקבל המטופל את הזמן והמקום להתמודד עם החרדה בדרך שיבחר: מדיטציה, נשימות עמוקות, סימן מוסכם להפסקת הטיפול (למשל הרמת יד) ועוד.
  • רפלקסולוגיה  טיפול מסוג זה מאפשר למטופל לשחרר מתחים ולהירגע בזמן השהות אצל רופא השיניים. רפלקסולוג מיומן פוגש את המטופל בתחילתו של טיפול השיניים, ואף מלווה אותו לכל אורכו.
  • סדציה  שיטה מקובלת זו מאפשרת למטופל להיות במצב של טשטוש במהלך הטיפול, כשבניגוד להרדמה מלאה הוא שולט בגופו. לעיתים סדציה מביאה את המטופל למצב של שינה, אך ניתן להעירו באמצעות גירויים מסוימים. הרופאים בגרה קלינק מוכשרים לטיפול תחת סדציה. הסדציה מתבצעת על-ידי רופא מרדים מומחה, אשר קובע את רמת הטשטוש בהתאם לאורך הטיפול, לתגובות המטופל ולמוניטור המחובר לאצבעו. בעזרת הסדציה המטופל אינו זוכר את מהלך הטיפול או חלק ניכר ממנו, וכך נמנעת ממנו החוויה הקשה (מבחינתו).
  • הרדמה מלאה  בשיטה זו המטופל ישן לחלוטין ואינו מודע לטיפול לכל אורכו. ההרדמה מתבצעת על-ידי רופא מרדים ובחדר ניתוחים בלבד. ההתאוששות ארוכה יחסית.
סובלים מחרדה דנטלית? צרו קשר עוד היום עם גרה קליניק לקבלת פתרון מתאים, והימנעו מהזנחה.

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי