זרקוניה vs טיטניום

זרקוניה vS טיטניום

שתלי זרקוניה לעומת שתלי טיטניום

מהם שתלים?

שתלים דנטאליים זאת המצאה נפלאה שנועדה לשחזר שיניים על מנת להחזיר תפקוד תקין של מערכת הלעיסה, דיבור תקין ומראה אסתטי. למעשה זאת האופציה הפופולרית  והפתרון היעיל עבור אנשים שאבדו שן אחת או יותר כתוצאה ממחלה דנטלית או כל סיבה אחרת. שתלים הינם ברגים בעלי צורה גלילית שמחדירים לתוך עצם הלסת ועל גביהם בונים שחזורים (כתרים או  גשרים) של שיניים. כיום, ניתן לשחזר שן אחת או מספר שיניים באמצעות טיפול השתלת שיניים.  מלבד לסוגי השתלים השונים שפותחו עם השנים, קיימות טכניקות כירורגיות ושיקומיות מגוונות שמטרתן העיקרית להגיע לתוצאות מעולות, במינימום כאבים ואי נוחות בקרב המתרפאים בטווח הקצר.

תנאים להצלחת תהליך ההשתלה

החדרת שתל דנטלי הוא תהליך קל ופשוט בידיים מיומנות ומקצועיות, אולם יש לזכור כי טיפול השתלת שיניים הינו תהליך כירורגי, הכרוך בסיכונים, ולכן טיפול אינו מקצועי עלול לגרום לסיבוכים. על מנת שטיפול השתלה דנטלית יצליח, הרופא המטפל צריך לאסוף מידע מקדים על מצבו הבריאותי של המתרפא: מאילו מחלות הוא סובל, אילו תרופות הוא נוטל, האם למתרפא יש אלרגיות ולאיזה חומרים, מהם הרגלי העישון וצריכת האלכוהול ועוד. כמו כן חשוב לבצע הערכת ציפיות וצרכים של המטופל לפני תהליך ההשתלה על מנת להתאים את הטיפול הנכון והמדוייק. בנוסף, חשוב לבצע צילומי רנטגן על מנת לקבל מידע על נפח העצם ומידע רלוונטי של תצורות אנטומיות באזור הפה. ברשותנו כל האמצעים והכלים על מנת לבצע טיפול השתלת שיניים מדוייק ולהעניק פתרון ניתוחי ושיקומי מתאים לכל מטופל, גם במצבים של מחסור קיצוני בעצם, במקרים של השתלת שיניים שנכשלה בעבר ובמטופלים הסובלים ממחלות לב, סכרת, יתר לחץ דם ועוד.

שתלים דנטליים: סוגים שונים

קיימות חברות רבות בארץ ובעולם המייצרות שתלים דנטליים, ולכל אחד מהם פטנטים ייחודיים שמטרתם לייעל את הליך ההשתלה ולשפר את סיכויי ההצלחה של טיפולי השתלת שיניים. השתלים יכולים להיות בעלי מבנה צילינדרי או בעלי התכנסות קונית, שתלים עם ציפוי ייחודי שמעודד את העצם לקלוט את אותם השתלים או שתלים ללא ציפוי, שתלים בעלי הברגה חיצונית או שתלים שמוחדרים באמצעות החיכוך, שתלים העשויים ממתכת אצילה טיטניום או שתלים העשויים מחומר זרקוניום דו-חמצני (ZrO2).

שתל זרקוניה לעומת שתל טיטניום

מהו שתל טיטניום?

עד היום רוב השתלים היו עשויים מטיטניום, מתכת אצילה כחלק מתרכובת TiAl6V4. שתלי טיטניום נחשבים לפחות אסתטיים בשל השתקפות הגוון האפרפר דרך החניכיים. טיפול קלאסי בהשתלת שיניים מתבצע על ידי החדרת שתלים עשויים סגסוגת טיטניום. בסיום תהליך ההשתלה, מתחיל תהליך הקליטה, שאורך כ 3-6 חודשים ובמהלכו מתרחש האיחוי בין השתל לרקמות המאחסנות את השתל.

מהו שתל זרקוניה?

שתלי זרקוניה עשויים מיסוד מתכתי זרקוניום. זוהי מתכת קשה, עמידה לקורוזיה ובעלות תכונות הדומות למתכת טיטניום. שתל זרקוניה בגוון לבן מעניק מענה אסתטי טוב ואמין במיוחד לאזור קו החיוך. צבעו של שתל זרקוניה לבן, בדומה לצבעו הטבעי של שורש השן, ולכן מתאים במיוחד למטופלים עם חניכיים דקות או במצבים של נסיגת חניכיים, להענקת פתרון אסתטי ברמה גבוהה. כמו כן, שתלי זרקוניה ביוקומפטביליים (נקלטים טוב יותר על ידי חניכיים ועצם) ובעלי נטיה נמוכה יותר להצטברות חיידקים.

הבדלים בין שתלי זרקוניה לשתלי טיטניום

זרקוניה לעומת טיטניום

ממה עשוי השתל?

זרקוניום דו-חמצני (ZrO2)

סגסוגת טיטניום (TiAl6V4)

גוון

שתל קראמי לבן

שתל מתכתי אפור

הימצאות מתכת

METAL FREE

חומר מתכתי

ביוקומפטביליות

ידידותי יותר לרקמות

תגובה אלרגית לטיטניום בקרב 0.6 אחוז מהאוכלוסייה

אסתטיקה

גבוהה- צבע לבן בדומה לצבעו הטבעי של שורש שן

השתקפות אפרפרה דרך החניכיים

הצטברות חיידקים

נטייה נמוכה להצטברות חיידקים, פחות דלקות

ייתכנות להצטברות חיידקים ויצירת דלקות

שימושים

שיניים קדמיות, חניכיים דקות, נסיגת חניכיים, אלרגיה לטיטניום

השתלה בשיטה הקלאסית

שיעורי הישרדות

כ- 92%

כ- 95%

דר גרה

סוגי שתלים דנטליים

השתלים יכולים להיות בעלי מבנה צילינדרי או בעלי התכנסות קונית, שתלים עם ציפוי ייחודי שמעודד את העצם לקלוט את אותם השתלים או שתלים ללא ציפוי, שתלים בעלי הברגה חיצונית או שתלים שמוחדרים באמצעות החיכוך, שתלים העשויים ממתכת אצילה טיטניום או שתלים העשויים מחומר זרקוניום דו-חמצני (ZrO2).

אודות ד"ר גרה נשאת

ד"ר גרה נשאת, מנהל גרה קליניק, נחשב לאחד מפורצי הדרך בתחומי שיקום הפה ההשתלות הדנטליות וטיפולי השיניים המורכבים. ברשותו תואר Spezialist Implantologie מטעם אגודת הרופאים המשתילים בגרמניה. כמו כן, משתתף באופן קבוע בהשתלמויות מקצועיות בכל הקשור להשתלות דנטליות, לכירורגיה ולשיקום מורכב על-גבי שתלים בבתי החולים המובילים בגרמניה ובאוניברסיטאות המובילות בעולם. עוד על ד"ר נשאת

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי