הכל על צילומי שיניים

צילומי שיניים

אם ביקרתם אי פעם אצל רופא השיניים, בוודאי שמעתם על המושג צילום שיניים. מדובר בפרוצדורה נפוצה ומוכרת מאוד בתחום רפואת השיניים, שנועדה לסייע לרופא השיניים לטפל טוב יותר בשיני המטופל. צילומי שיניים מעניקים תמונה מדויקת ומפורטת יותר של מצב השיניים, תוך עקיפת מגבלת הראייה של הרופא בן האנוש.

צילומי שיניים – כל הסוגים הקיימים בישראל

ישנם סוגים שונים של צילומי שיניים, כאשר לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. כאן נסקור את הסוגים השונים הקיימים כיום ברפואת השיניים בישראל.

צילום נשך – הצילום הנפוץ

הצילום הנפוץ בישראל ובעולם הוא צילום הנשך, שבו מציבים בחלל הפה בסמוך לשיניים משטח קולט. צילום מהסוג הזה מיועד לאבחון מצבים כמו עששת, נסיגת חניכיים, הצטברות אבנית ועוד.

צילום נשך

צילום פנורמי – הצילום הדיגיטלי

צילום ידוע נוסף הוא הצילום הפנורמי, המסייע לרופא השיניים לקבל תמונה טובה יותר של מצב הפה והשיניים. כיום מדובר בצילום דיגיטלי, המאפשר לרופא לדעת את מיקומי השיניים, לאבחן פתולוגיות שונות, לאתר שיני בינה, לבדוק את מבנה תעלת האף ולמצוא שיניים כלואות. בדרך כלל יעשו שימוש בצילום זה כאשר יש צורך לאתר שן בינה לצורך עקירה, וכדי להימנע מפגיעה בעצב תחושתי.

צילום סטטוס פריאפיקלי – הצילום המבדל

כאשר רופא השיניים ירצה לבדוק דלקות בשורשי השן, או לבדוק את מצב רקמת העצם האוחזת בשורש, הוא בדרך כלל יעשה שימוש בצילום פריאפיקלי. זהו צילום רנטגן דיגיטלי המבוצע במרפאת השיניים ומעניק תמונה רחבה ומפורטת יותר על כותרות השן, ושל חלקי השן הנסתרים מתחת לשורש, החניכיים ועוד. הוא מאפשר אבחנה מבדלת למספר שיניים ספציפיות.

צילום סטטוס מקביליות – שילוב טכניקות

סטטוס מקביליות הוא צילום המשלב בין צילום פריאפיקלי וצילום נשך, ונועד להכנת תוכנית טיפול לשיניים ולחניכיים. את הצילום לא תמצאו במרפאות השיניים, אלא במכוני הרנטגן שהוכשרו לכך.

צילום CT – ההדמייה המדויקת ביותר

צילום ה-CT מאפשר לרופא השיניים לקבל את התמונה הכי קרוב למציאות של מצב השיניים שלכם. זהו בעצם צילום המשלב צילומי רנטגן רבים היוצר תמונת תלת מימד של מבנה הרקמה הקשה. כך יכול רופא השיניים להכין תוכנית טיפול עבור שתלים דנטליים, לזהות דלקות שורש, ולאבחן פתולוגיות נוספות.

צילום CT שיניים

צילום צפלומטרי – משקף את השיניים

בצילום זה משתמשים בעיקר רופאי אורתודנטיה, לצורך טיפולים אסתטיים. הצילום מאפשר שיקוף של השיניים, הרקמות הרכות והלסתות.

איך יודעים איזה צילום מתאים עבורי?

את סוג הצילום המתאים לכם יקבע רופא השיניים. הקביעה תשתנה בין מטופל למשנהו, בהתאם לאופי הטיפול, לגיל המטופל לצרכיו, שכן – לדוגמה – לא דומה מטופל הנזקק לעקירת שן בינה לבין מטופל הנזקק לטיפול אסתטי.

גם המקום שבו תעשו את צילומי השיניים חשוב לא פחות. כדי להימנע מפרוצדורה מסוכנת ולא מקצועית, שימו לב לבצע צילומים רק במרפאות שיניים ובמכוני רנטגן המוסמכים לכך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע עכשיו פגישת ייעוץ עם רופא מומחה!

שתלי זרקוניה ללא מתכת

בריא יותר אסתטי יותר

היהלום של הטבע

zirconium png