השתלת שיניים

השתלות שיניים​

השתלות שיניים​

שתלים דנטליים הם למעשה מעין ברגים קטנים העשויים מטיטניום (מתכת איכותית וידידותית), המאפשרים להחליף את שורש השן ולהרכיב על גבם גשר או כתר ובכך לשדרג באופן ניכר את איכות החיים של המטופל. הניסיון העשיר שנצבר בביצועהשתלות שיניים מבטיח אחוזי הצלחה של כ- 90% (בלסת עליונה) ועד 95% (בלסת תחתונה)!

אדם שעבר השתלה דנטלית יכול לתפקד כאדם בעל שיניים טבעיות: ליהנות ממזון, לחייך בביטחון ולדבר באופן מובן. אין צורך לחוות לחץ ולסבול מפצעי לחץ, אין צורך לשלוף לניקוי בלילה ואחרי כל ארוחה.

מתי נדרשת השתלת שיניים?

הסיבות לאובדן שיניים שבעקבותיו נדרשת השתלה דנטלית הן מגוונות, למשל:

  • מחלות חניכיים (פריודונטיטיס) אשר נוצרות כתוצאה מדלקת חניכיים או הזנחה דנטלית כללית בשל צחצוח לא נכון או דילוג על צחצוח, אי שימוש בחוט דנטלי, ביקור שנתי אצל רופא השיניים, ביקורים דו-שנתית אצל השיננית וכו'.
  • חבלות, חבטות באזור הפה או תאונה (חס וחלילה) עלולים לפגוע בשיניים ולגרום לאובדנן.
  • טיפול שורש שנכשל עלול אף הוא לגרום לאובדן שיניים, ובעיקר אם אי אפשר לבצע הליך אפיסקטומי, שבו קוטמים את חוד השורש כדי להציל את השן.
  • גורמים אחרים: זקנה, סוכרת ופגמים מולדים עלולים לגרום לאובדן שיניים גם כן.


לא משנה מה גרם לאובדן השיניים, התוצאה אותה תוצאה – קושי באכילה, הפרעות בדיבור וחוסר ביטחון בפתיחת הפה לרווחה כדי לדבר ו/או לחייך.

 

ייעוץ ותכנון לקראת השתלת דנטלית

אם אתם סובלים מאובדן שיניים, יש פתרון. קודם כל עליכם לקבוע עם רופא השיניים פגישת ייעוץ ראשוני. פגישה זו כוללת בדיקה מקיפה ויסודית, על מנת שהרופא יכיר לעומק את מצב החניכיים והשיניים של המטופל וכן את מצבו הבריאותי הכללי. לעתים פגישה זו כוללת צילומי רנטגן וצילומי CT. בהתאם לאבחון, הרופא יציג בפני המטופל את אסטרטגיית הטיפול האפשריות.

בחלק מהמקרים ניתן לבצע השתלה מיידית, וזה כדאי שכן זה מונע את הסבל המיותר של המטופל. שמה של שיטה זו היא "העמסה מיידית". במקרים אחרים, התהליך ממושך יותר ודורש טיפול הדרגתי, הנמשך מספר חודשים. במקרה כזה הרופא מספק תוכנית פעולה המפרטת את הזמנים הנדרשים בטיפול ומסביר מה יתבצע בכל שלב ושלב של ההשתלה. כמו כן, במהלך פגישה זו יותאמו השתלים האידיאליים למטופל.
הפגישה היא הזדמנות מצוינת לשתף את הרופא בחששות כיוון שפעמים רבות הוא יוכל לספק תשובות מקצועיות שיאפשרו לכם להירגע ולהרגיש שאתם בידיים טובות.

4 שלבי ההשתלה

אוסיאואינטגרציה (החיבור בין השתל לעצם) הוא מה שהופך את השתלת השיניים למוצלחת: סביב השתל בפה נוצרו רקמות ובכך הוא מעוגן היטב. לאחת הטמעתו בפה, משלים רופא השיניים את תהליך ההשתלה ומרכיב כתר על השתל.
להלן השלבים להשתלה:

1. הכנת הלסת לקליטת השתל: שלב חשוב וקריטי להצלחת תהליך קליטת השתל בלסת. אם העצם אינה מספיק רחבה, צפיפה או חזקה על מנת לקלוט את הברגים, יתקיים גם שלב נוסף – הרמת סינוסים / עיבוי העצם. רק לאחר מכן, ניתן יהיה להשתיל את הברגים.

2. החדרה ומיקום השתל: לאחר קדיחת חור זעיר במקום המיועד, ניתן יהיה לקבע את השתל אל עצם הלסת. הליך זה דורש מיומנות רבה ולא חשוב מכך – זהירות רבה, כדי שתאי העצב או הלסת לא ייפגעו. לאחר מכן, הרופא מתאים את קוטר הבורג לחור, מחדיר ומתאים אותו ובסיום מניח מכסה אותו להגן עליו בזמן שהוא מתאחה עם העצם.

3. כתר זמני: לאחר מספר חודשים, מוסר הכיסוי מהשתל ובמקומו מניח רופא השיניים כתר זמני. כתר זה משמש כסוג של תבנית, שסביבה החניכיים גדלים בטבעיות. לעתים ניתן להניח את הכתר הזמני על השתל עצמו, וכך לבצע את ההשתלה באופן מהיר יותר, ולהפחית את תחושת המתח בקרב המטופל.

4. כתר קבוע: השתלת שיניים מסתיימת עם החלפת הכתר הזמני בקבוע, שלמעשה משמש כשן לכל דבר.

מרפאת שיניים מתקדמת בתל אביב

כיצד לנהוג כדי לשמר את תוצאות ההשתלה המוצלחת?

 

השתלת שיניים היא סוג של הזדמנות נוספת לפה שמתפקד באופן תקין, וניתן ליהנות מהתוצאה לאורך שנים רבות. כדי לא לחזור על התהליך, מומלץ מאוד להקפיד על 2 הכללים הבאים:

  • שמרו על היגיינת הפה – ויתור על חוט דנטלי, צחצוח לקוי ולא עקבי ויתור על הביקור אצל השיננית כל אלה גורמים לכישלון השתלת השיניים. הזנחת הפה גורמת להצטברות רבה של חיידקים באזור שבו נמצא השתל והיווצרות דלקות.
  • ותרו על העישון – שתלים דנטליים פחות נקלטים טוב בקרב מעשנים. אם בכל זאת החלטתם להמשיך ולעשן, הקפידו לבצע את הביקורות התקופתיות, בהתאם להמלצת הרופא שביצע את ההשתלה.

לפרטים נוספים על השתלת שיניים פנו אל גרה קליניק.

דר גרה

הכל על שתלים דנטליים

אדם שעבר השתלה דנטלית יכול לתפקד כאדם בעל שיניים טבעיות: ליהנות ממזון, לחייך בביטחון ולדבר באופן מובן. אין צורך לחוות לחץ ולסבול מפצעי לחץ, אין צורך לשלוף לניקוי בלילה ואחרי כל ארוחה.

אודות ד"ר גרה נשאת

ד"ר גרה נשאת, מנהל גרה קליניק, נחשב לאחד מפורצי הדרך בתחומי שיקום הפה ההשתלות הדנטליות וטיפולי השיניים המורכבים. ברשותו תואר Spezialist Implantologie מטעם אגודת הרופאים המשתילים בגרמניה. כמו כן, משתתף באופן קבוע בהשתלמויות מקצועיות בכל הקשור להשתלות דנטליות, לכירורגיה ולשיקום מורכב על-גבי שתלים בבתי החולים המובילים בגרמניה ובאוניברסיטאות המובילות בעולם. עוד על ד"ר נשאת

גרה קליניק

המרכז המתקדם להשתלות שיניים ושיקום פה

קבע פגישת ייעוץ עם
רופא מקצועי